#Okiem dietetyka

#Okiem dietetyka to miejsce, w którym będziemy dzielić się z Wami wiedzą dotyczącą:
 • podstaw dietetyki
 • chorób dietozależnych i tego w jaki sposób możemy sobie z nimi poradzić
 • ciekawostek żywieniowych

ZACZYNAMY OD WITAMINY K Jest to witamina rozpuszczalna w tłuszczach. Potrzebna do pełnej syntezy pewnych białek, dzięki którym możliwa jest koagulacja krwi i kontrolowanie wiązania wapnia w kościach i innych tkankach.  Wśród tych białek jest osteokalcyna ( wytwarzana przez komórki kościotwórcze).  Potrzebna do krzepnięcia. Złożony proces, który przebiega kilkoma etapami. Ta niepozorna witamina odgrywa również rolę w gospodarce wapniowej. Dodatkowo bierze udział w łączeniu węglowodanów z innymi związkami, dzięki czemu powstają glikozydy. Witamina K w porównaniu z innymi rozpuszczalnymi w tłuszczach nie jest magazynowana w dużych ilościach w wątrobie. Występuje w dużej ilości w warzywach zielonolistnych i olejach (K1). Witamina, która powstaje dzięki bakteriom jelitowym to wit. K2. Dla potrzeb leczniczych otrzymuje się K1, K3 – jednak ta nie jest stosowana w niedoborach, ponieważ udowodniono jej toksyczne działanie poprzez zakłócanie funkcji glutationu ( b. silnego antyoksydanta). Jedną z dobrze przyswajalnych form jest wit. K2 ( menachinon-7 ozn. jako MK-7).  Składnik dodawany dla zdrowia kości. Łączy się ją z witaminą D3. Tutataj wrzucamy link do suplementacji, którą stosujemy w gabinecie od 5 lat z bardzo dobrymi wynikami. Warto zapoznać się z działaniem tego produktu ( tym bardziej jeżeli zajmujesz się dietetyką lub medycyną zobacz na skład): https://dietetyka.wellu.eu/shop/products/60/5347,revicoll-omega-plus-vitamin-k2mk7-30-suplement-diety.html W badaniach naukowych przeprowadzonych na japońskiej ludności szczególnie podkreślono  silny wpływ MK-4 na przypadkowe złamania. Witamina K2 przyjmowana doustnie wchłaniania jest w jelicie cienkim i transportowana specjalnymi kompleksami. Witamina, która powstaje pod wpływem bakterii jelitowych jest wchłaniana w niewielkim stopniu.  Zdecydowanie warto ją suplementować oraz każdego dnia spożywać duże ilości ( np. 5x dziennie warzywa np. brokuły, kapusta, brokuły, rukola cykoria, zielona fasola), aby dbać o jej odpowiednie stężenie. Jeżeli nie wiesz czy masz jej odpowiednią ilość będąc na konsultacji w naszym gabinecie możemy zmierzyć Ci jej pomiar dzięki analizatorowi kwantowemu ( nie pij kawy w dzień badania i ostatni posiłek zjedź 4 godz. wcześniej).
WSKAZANIA
 • niedobory
 • długotrwała antybiotykoterapia
 • spożywanie żywności z antybiotykami np. mięso, mleko
 • zewnętrzna przetoka żółciowa
 • przedawkowanie środków przeciwkrzepiwych
 • profilaktycznie u noworodków
PRZECIWWSKAZANIA
 • osoby stosujące leki przeciwzakrzepowe ( konsultacja z lekarzem)
 • osoby z uszkodzoną wątrobą
 • osoby z przewlekłymi chorobami jelit
NIEDOBÓR
Ciężko o niedobór, chociaż dużo zależy od sprawności naszych bakterii jelitowych. Do awitaminozy może dochodzić u osób starszych, z zaburzeniami trawienia, która może wynikać np. ze zbyt małej ilości żółci. Na niedobory wit. K mogą cierpieć również alkoholicy z uszkodzoną wątrobą i osoby spożywające antybiotyki.
NADMIAR
Naturalna wit. K nie jest toksyczna. Podawana małym dzieciom może spowodować anemię i uszkodzić wątrobę.  Zbyt duża ilość wit. K może w skrajnych przypadkach prowadzić do tworzenia zakrzepów ( utrudniony przepływ krwi)..
PESTO ZE SZPINAKU to co w naszym gabinecie lubimy najbardziej 🙂 300g szpinaku zmiskować z pół szklanki orzechów nerkowca, 2 ząbki czosnku, sok z limonki, 50g sera parmezan. 70 ml oliwy, sól himalajska, pieprz cayenne. Pysznie smakuje z chlebem gryczanym zjedzonym z miłym towarzystwie 🙂
Źródło: Atlas witamin. M. Pałasz.E. Petzke.

Adres

Prywatny Gabinet Masażu
ul. Rajska 3 lok. 62
02-654 Warszawa
Osiedle Marina
Wjazd od ul. Racławickiej

Godziny otwarcia

Po umówieniu telefonicznym
Dojazdy również do klienta

Kontakt

Telefon: 880 320 590
e-mail: k.pryzmont@gmail.com

Dojazd

Dojazd środkami komunikacji miejskiej:
Od Racławickiej autobus linii: 172,141,136,
przystanek końcowy : Do fortu (na żądanie)
Od Żwirki i Wigury: 141,504,188
przystanek końcowy: Baleya

[recaptcha]