OTYŁOŚĆ – to choroba, która wymaga wsparcia lekarza, dietetyka, fizjoterapeuty oraz psychologa.

Otyłość jest niebezpieczna dla zdrowia, ponieważ zwiększa ryzyko różnych chorób i schorzeń, w tym chorób serca i naczyń krwionośnych, cukrzycy typu 2, chorób układu oddechowego, chorób układu kostno-stawowego, a także niektórych rodzajów nowotworów. Skraca życie. Odcina często człowieka od strefy społecznego komfortu bycia z innymi.

Wiemy o tym wszyscy, że jest to niebezpieczna choroba, ale  jej definicja przestaje robić na ludziach wrażenie. A gdyby przyjrzeć się z bliska tym, którzy cierpią i ich rodzinom, okazuje się, że w ich życiu trwa dramat  prawie każdego dnia. Kiedy trzeba się umyć, wyjść do pracy, zjeść, zawiązać buta czy pobawić się z dzieckiem.

Nie wyobrażam sobie walki z tą chorobą w pojedynkę….

Lekarz może dobrać na podstawie wyników krwi niezbędne wsparcie farmakologiczne oraz  określić stopień zaawansowania choroby i pomóc w leczeniu chorób towarzyszących. Rolą dietetyka jest edukacja żywieniowa oraz  nauka komponowania zdrowszych posiłków, z uwzględnieniem potrzeb i indywidualnych preferencji pacjenta. Fizjoterapeuta pomaga  w doborze odpowiednich ćwiczeń fizycznych, które przyczynią się do zmniejszenia masy ciała bez kontuzji. Dodatkowo fizjoterapeuta będzie  pracować nad poprawą kondycji skóry np. po wycięciu fałdu skórnego  z brzucha.

Psycholog jest wsparciem  w radzeniu sobie z trudnościami emocjonalnymi i psychologicznymi związanymi z chorobą oraz pomaga  w opracowaniu strategii zachowań, które przyczynią się do utrzymania zdrowego stylu życia.

W podejściu holistycznym do tej choroby, ważne jest aby obalić mit, iż DIETA i WIĘKSZA AKTYWNOŚĆ są rozwiązaniem. Gdyby tak było, NIE ISTNIAŁABY epidemia otyłości….

Problem jest zdecydowanie bardziej złożony. To nad czym skupiam się w pracy z pacjentami jako dietetyk i specjalista psychodietetyki to bycie obok, słuchanie, prowadzenia za rękę, nauka nowych smaków, naukowa planowania, wspólne spacery, zakupy, wsparcie kiedy człowiek przestaje w siebie wierzyć.  A przestaje…. Wtedy właśnie potrzebny jest drugi człowiek, który będzie obok i pomoże  pójść dalej.

Otyłość powstaje zazwyczaj w wyniku nadmiernego spożycia kalorii oraz braku aktywności fizycznej, co prowadzi do nagromadzenia tkanki tłuszczowej w organizmie. Nadmiar tkanki tłuszczowej wpływa na metabolizm, przyczynia się do zwiększenia poziomu cholesterolu, triglicerydów i glukozy we krwi oraz prowadzi do stanu zapalnego w organizmie.

Otyłość może prowadzić do wielu poważnych konsekwencji zdrowotnych, w tym:

 • chorób serca i naczyń krwionośnych, w tym nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej, zawału serca, udaru mózgu i choroby niedokrwiennej serca,
 • cukrzycy typu 2, która jest chorobą metaboliczną charakteryzującą się wysokim poziomem cukru we krwi,
 • chorób układu oddechowego, takich jak obturacyjna choroba płuc, astma i bezdech senny,
 • chorób układu kostno-stawowego, takich jak choroba zwyrodnieniowa stawów i osteoporoza,
 • niektórych rodzajów nowotworów, takich jak rak jelita grubego, trzustki, piersi i prostaty.

Istnieje wiele chorób i zaburzeń metabolicznych, które mogą powodować otyłość lub przyczyniać się do jej rozwoju. Niektóre z nich to:

 1. Zespół Cushinga – choroba polegająca na nadmiernym wydzielaniu kortyzolu, hormonu stresu, który może przyczynić się do zwiększenia ilości tkanki tłuszczowej w organizmie.
 2. Niedoczynność tarczycy- choroba tarczycy, w której poziom hormonów tarczycy jest zbyt niski, co może spowodować spowolnienie metabolizmu i zwiększenie masy ciała.
 3. Zespół policystycznych jajników (PCOS) – zaburzenie hormonalne, które może prowadzić do nieprawidłowego wydzielania hormonów płciowych żeńskich i insuliny, co może wpłynąć na gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha.
 4. Zaburzenia jedzenia – takie jak bulimia czy kompulsywne objadanie się, które mogą prowadzić do nadmiernego spożycia kalorii i prowadzić do otyłości.
 5. Niektóre leki – takie jak leki przeciwpadaczkowe, leki przeciwdepresyjne i sterydy, mogą przyczynić się do zwiększenia masy ciała.

Tłuszcz, który jest niebezpieczny to…

Tłuszcz trzewny (inaczej tłuszcz brzuszny lub wisceralny), który znajduje się wokół narządów w jamie brzusznej, takich jak wątroba, trzustka czy jelita. Jest to tłuszcz gromadzący się wokół narządów wewnętrznych, a nie na zewnątrz ciała, jak w przypadku tłuszczu podskórnego. Zwiększona zawartość tej tkanki tłuszczowej ( można oznaczyć ją w gabinecie dietetyka) zwiększa ryzyko:

 1. Chorób serca: miażdżyca, choroba wieńcowa, zawał serca i udar mózgu.
 2. Chorób metabolicznych: insulinooporności, cukrzycy typu 2 i innych chorób metabolicznych
 3. Chorób wątroby: stłuszczenie wątroby i choroba alkoholowa wątroby
 4. Choroby jelit: choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego.
 5. Zaburzeń snu:  ryzyko bezdechu sennego, który może prowadzić do nadciśnienia i chorób serca.
 6. Powstanie niektórych nowotworów: rak jelita grubego, rak prostaty i rak piersi.

Istnieją badania naukowe, które wskazują, kiedy poziom tłuszczu trzewnego zaczyna spadać. Jednakże, proces ten jest skomplikowany i zależy od wielu czynników, takich jak styl życia, genetyka i dieta.

Jednym z badań, które określa, kiedy poziom tłuszczu trzewnego zaczyna spadać, jest badanie opublikowane w czasopiśmie „Obesity” w 2014 roku. Badanie to obejmowało grupę osób otyłych, które poddały się programowi odchudzania obejmującemu zmiany w diecie i ćwiczeniach fizycznych. Wyniki pokazały, że po 12 tygodniach programu odchudzania, u uczestników badania wystąpił spadek poziomu tłuszczu trzewnego o około 12%.

Inne badanie, opublikowane w czasopiśmie „Journal of Applied Physiology” w 2016 roku, wykazało, że poziom tłuszczu trzewnego zaczyna spadać już po 4 dniach od wprowadzenia restrykcyjnej diety z niską zawartością węglowodanów. Uczestnicy badania poddani zostali diecie z ograniczeniem węglowodanów do mniej niż 50 gramów dziennie przez 4 dni. Wyniki pokazały, że poziom tłuszczu trzewnego zmniejszył się o około 11% w ciągu tych 4 dni.

Jeżeli Ty lub ktoś z Twoich bliskich, chorujesz na otyłość zadzwoń do nas. Dostaniesz wsparcie lekarskie, dietetyczne, psychologiczne oraz w zależności od potrzeb wskażemy Ci odpowiedniego fizjoterapeutę.

Kontakt: 880 320 590

 1. Umów się na konsultację z dietetykiem prowadzącym. Dostaniesz listę badań i wstępne wskazówki żywieniowe
 2. Z wynikami zapraszam Cię do lekarza, który w zależności od wyników dobierze odpowiednie leczenie farmakologiczne lub zasugeruje operację.
 3. Rozpocznij program ZA RĘKĘ, https://katarzynapryzmont.pl/program-za-reke/, podczas którego przez cały czas będziesz mógł liczyć na moje wsparcie, opiekę i prowadzenie.
Udostępnij na: